Vitajte na stránke chovateľskej stanice 

Komjatické jazero !

 

K poľovníckej kynológii som sa dostal cez strýka. Fakticky som ešte ani nebol poľovník a už som choval prvé psy. Na začiatku som mal hladkosrstého jazvečíka. Bol dobrý, ale po pracovnej stránke mi celkom nesedel. Potom sme sa dozvedeli o jagdteriérovi. Neváhali sme a zohnali sme si ho. Odvtedy na mojom dvore tento pes nikdy nechýbal. Našou hlavnou motiváciou bolo tlmenie škodnej zveri. Jednou z vlastností, ktorú si na tomto plemene najviac cením, je nebojácnosť. Jagdteriér sa nezastaví pred ničím. Jeho odvaha je až neuveriteľná, slovo strach nemá v slovníku. Medzi poľovníkmi je obľúbený aj vďaka svojej všestrannosti. Dá sa použiť skutočne na všetko, nielen na prácu pod zemou. Dokáže duriť diviaky, dohľadávať postrielanú zver, výborne sa osvedčil tiež pri love malej zveri vo vode i na poli. Netvrdím, že sa s väčším zajacom nevytrápi, ale inak je s ním bezproblémová poľovačka. So svojimi psami poľujem celý rok - počnúc jarným norovaním. Sú skvelí aj vo vode a spoločnú poľovačku na diviačiu zver si bez nich ani neviem predstaviť. 

Niektorí poľovníci sú presvedčení, že ide o neovládateľného, bezhlavého zabijaka, ktorý sa vypustí na začiatku poľovačky a chytá na jej konci. Žial, toto tvrdenie sa objavuje často, nemôžem sa s ním však stotožniť. Iste, jagdteriér je temperamentný, no kedže chodievam na rôzne významné kynologické akcie, viem, čo všetko sa dokáže naučiť. Zvládnutá poslušnosť je základom, na ktorom sa neskôr stavia. Tento pes potom dokáže bez problémov absolvovať všestranné skúšky. Občas sa tiež stretávame s tvrdením, že ak si máme vybrať teriéra do rodiny s malými deťmi, toto plemeno nie je najlepšou voľbou. Skutočne nechápem z akého dôvodu. Podobné obavy možno pramenia z toho, že jagdteriér má povesť tvrdého psa. Jagdteriér taký nepochybne je, dvor a dom stráži nekompromisne. Na poľovačkách si tiež často bráni zver, no pri tom všetkom rešpektuje svojho pána. Chovám tieto psy od roku 1983. Moje deti s nimi vyrastali a nikdy nevznikol žiadny problém.